Tatlı

Tatlı tarifleri, Tatlı tarifi, Tatlı çeşitleri

Çilek reçeli nasıl yapılır

Çilek reçeli malzemeleri 2 kg çilek 2 su bardağı su 1,5 kg toz şeker 1 limonun suyu Çilek reçeli nasıl yapılır Çilek reçeli tarifi Çilekleri elle ayıklıyın ve hafifçe sudan geçirin. Eğer çilekler büyükse ikiye kesin. Çilekleri tencereye alıp üzerine şekeri boşaltın. 2 saat kenarda şekerin çileklerin içine işleyerek erimesini sağlayın. Suyu ilave edip tencereyi… Tarifi »

Ayva reçeli nasıl yapılır

Ayva reçeli malzemeleri 2 kg ayva 2 lt su 1,5-2 kg şeker(Ben az şeker tercih ediyorum) 1 limon suyu Ayva reçeli nasıl yapılır Ayva reçeli tarifi Ayvaları soyun, çekirdeklerini bir kenara ayırın (Çekirdekler renk vermesi için gerekli). Ayvaları dilim yada küp küp istediğiniz büyüklükte doğrayın. İsterseniz kalın rendeden geçirerek ayva marmelatı yapabilirsiniz. Suyu kaynatın içine… Tarifi »

İncir reçeli tarifi

İncir reçeli malzemeleri 1 kg taze incir 1 kg toz şeker (olgun incir kullanırsanız yarım kg. yeter) 1 lt su Yarım limon suyu İncir reçeli nasıl yapılır İncir reçeli tarifi İncirleri yıkayıp sapların uç kısmından hafifçe kesin. (çok derin kesmeyin, pişerken dağılır) Üzerine su ekleyip bir taşım kaynatın süzgüye alın soğusun. Kaynatma işlemini 2 kez… Tarifi »

Çilekli milföy pastası

Çilekli milföy pasta malzemeleri 12 adet milfoy 15-20 adet çilek Pudra şekeri Muhallebi için: 2 su bardağı süt 1 yemek kaşığı un 1 çimdik tuz 1 yumurta sarısı 1 paket vanilin 1 su bardağı toz şeker Çilekli milföy pastası nasıl yapılır Çilekli milföy pastası tarifi Çilekli milföy pastası yapımına önce muhallebisini hazırlayarak başlayalım. Bunun için… Tarifi »

Şeftali reçeli tarifi

Şeftali reçeli malzemeleri 1 kg şeftali 1 kg toz şeker 1 limon suyu veya 1 gram limon tuzu Şeftali reçeli nasıl yapılır Şeftali reçeli tarifi Şeftaliler bir tenceredeki kaynamakta olan suya bir tülbent içinde batırılır. Kaynayan su içinde 1-2 dakika haşlanarak çıkarılır ve hemen soğuk suya daldırılarak soğutulur. Sonra bıçakla veya elle kabukları soyulur. Kabukları… Tarifi »

Böğürtlen reçeli nasıl yapılır

Böğürtlen reçeli malzemeleri 1 kg böğürtlen 750 gr toz şeker 1 yemek kaşığı sıkılmış limon suyu Böğürtlen reçeli tarifi Böğürtlen reçeli nasıl yapılır Böğürtlenleri bol su ile yıkayıp suyu süzülene kadar süzgeçte bekletin. Bir tencereye koyup, üzerine toz şekeri ilave edin. 1 gece bekletin. Ertesi gün kısık ateşte karıştırmadan pişirin. Üzerindeki köpüğü tahta kaşık ile… Tarifi »

Karadut reçeli nasıl yapılır

Karadut reçeli malzemeleri 1 kg karadut 1 kg şeker (isteğe göre 700-800 gr konulabilir) 1 yemek kaşığı limon suyu Karadut reçeli tarifi Karadut reçeli nasıl yapılır Öncelikle karadutları dikkatlice yıkayın, suyunu süzün ve tencereye bir sıra dut, bir sıra şeker olarak koyun, (üzerinde mutlaka şeker olmalı) suyunu salana kadar 4-5 saat bekletin, en güzeli akşamdan… Tarifi »

Erik reçeli tarifi

Erik reçeli malzemeleri 1 kg taze erik 1 kg toz şeker Yarım limonun suyu Erik reçeli nasıl yapılır Erik reçeli tarifi Erikleri iyice yıkayın çekirdeklerini çıkarıp doğrayın. Erik reçelini pişireceğiniz tencereye; bir kat erik bir kat toz şeker şeklinde koyun. Erikler suyunu salana kadar yaklaşık 4 saat veya bir gece bekletin. Ertesi gün tencereyi ocağın… Tarifi »

Vişne reçeli tarifi

Vişne reçeli malzemeleri 1 kg vişne 1 kg toz şeker 1 su bardağı su Yarım limonun suyu Vişne reçeli nasıl yapılır Vişne reçeli tarifi Vişneleri ayıklayıp yıkayın ve çekirdeklerini tek tek çıkarın. Şekeri ve suyu derin bir tencereye koyup kaynatın. Kaynadıktan sonra vişneleri tencereye doldurun ve kaynatmaya devam edin. (Vişne marmelatı yapmak için; Vişneleri robottan… Tarifi »

Nar reçeli yapımı

Nar reçeli malzemeleri 2 kg nar 2 kg toz şeker Yarım limonun suyu Nar reçeli nasıl yapılır Nar reçeli tarifi Evde Nar reçeli yapımı için; Bir adet narın tanelerini ayıklayın ve bir kasede bekletin. Diğer narların suyunu sıkın. Şekeri ve sıkılmış taze nar suyunu tencerede 15 dakika kaynatın. Kasedeki nar tanelerini tencerede kaynayan şekerli nar… Tarifi »

Ev yapımı Kayısı reçeli

Kayısı reçeli malzemeleri 1 kg. sert tatlı kayısı 600 gr. şeker Çeyrek limonun suyu yada 1 çay kaşığı limon tuzu Kayısı reçeli nasıl yapılır Kayısı reçeli tarifi Kayısıları yıkayın. İkiye ayırıp çekirdeklerini çıkarın ve yayvan bir tencereye alın. Üzerine şekeri yayın. Ağzını kapatıp bir gece bekletin. Sabah tencerenin ağzını açıp ocağa alın ve altını kısın…. Tarifi »

Gül reçeli yapımı

Gül reçeli malzemeleri 250 gram katmerli ve kokulu gül 2,5 su bardağı su 5 su bardağı toz şeker Yarım limonun suyu Gül reçeli nasıl yapılır Gül reçeli tarifi Reçeli yapılacak kırmızı yada pembe ama mutlaka katmerli, kokulu güllerin yapraklarının sert ve kuru olmayanlarını seçtikten sonra yıkayın. Yıkanan yaprakları suyu süzülmesi için süzgece alın. Diğer tarafta… Tarifi »