Mayalama

Mayalama tarifleri, Mayalama tarifi, Mayalama çeşitleri

Yoğurt

Yoğurt malzemeleri 2 lt organik süt 2 yemek kaşığı organik yoğurt 1 yemek kaşığı süt tozu (daha katı olması istenirse) Yoğurt nasıl yapılır Yoğurt tarifi Evde yoğurt yapmak için. Öncelikle sütü tencereye koyup, isterseniz süt tozu ile karıştırarak kaynatmaya başlıyoruz. Orta ateşte kaynayıncaya kadar bekleyin ve ara ara karıştırmayı unutmayın yoksa taşar. Sonra kısık ateşte… Tarifi »

Kefir

Kefir nedir? Kefir, yüzyıllardır orta asyada özellikle Kafkasya bölgesinde kullanılan bir içecektir. Orta Asya’da bebeklere doğduğu andan itibaren kefir verilir, insanlar sudan ziyade kefir tüketirmiş. Araştırmacılar bu coğrafyada yaşayan halkın uzun ömürlü olmasını kefir tüketimleri ile ilişkili olduğunu belirtiyor. Günümüzde kefir Avrupa ve Amerika ülkelerinde ticari amaçla üretilen süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan… Tarifi »

Peynir

Peynir malzemeleri 5 litre süt (mutlaka çiğ olmalı) 1 buçuk çay kaşığı mikrobiyel peynir mayası Salamura için rafine edilmemiş kaya tuzu Peynir tarifi Peynir nasıl yapılır Öncelikle eczanelerde ve marketlerde bulabileceğiniz mikrobiyel peynir mayasını alıyoruz. 5 litre taze çiğ sütü 36-38 derece olana kadar ısıtıyoruz. Sütü asla kaynatmıyoruz sadece ısıtıyoruz yoksa peynirin mayalanmasını sağlayacak olan… Tarifi »

Prebiyotik yoğurt

Prebiyotik nedir Doğru beslenmek, sağlıklı olmanın ana koşuludur. Bu da düzenli ve dengeli beslenme ile sağlanır. Vücudumuzda çeşitli hastalıklara yol açan bazı bakteriler (mikroplar) vardır. Bunun yanında vücudu bu zararlı bakterilere karşı koruyan, enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olan, bağışıklığınızı güçlendiren “dost bakteriler” vardır. Bunlar probiyotiklerdir. Probiyotikler, sindirim sisteminin sağlığını, dengesini ve verimliliğini artıran bir takım yararlı… Tarifi »