Salamura ve Turşu

Salamura ve turşu tarifleri, Salamura ve turşu tarifi, Salamura ve turşu çeşitleri

Havuç turşusu

Havuç turşusu malzemeler 1 kg küçük havuç 10 su bardağı su 2,5 su bardağı sirke 2 limonun suyu 4 yemek kaşığı tuz 10-15 diş sarımsak (kabukları soyulup, bütün bırakılmış) 1 demet kereviz yaprağı Havuç turşusu nasıl kurulur Havuç turşusu tarifi için önce havuçların üstünü kazıyarak, bütün olarak yada arzunuza göre bölün. Büyük bir tencereyi suyla doldurup,… Tarifi »

Taze fasülye turşusu

Taze fasülye turşusu malzemeleri 1 kg taze fasulye 3 diş sarmısak 3 adet sivri biber 1 çay bardağı sirke 2 yemek kaşığı kaya tuzu 1 silme tatlı kaşığı şeker Taze fasülye turşusu nasıl yapılır Taze fasülye turşusu tarifi Taze fasulyeleri yıkayıp ayıklayın. Bir tencereye su koyun. Kaynamaya başlayınca ayıklanmış fasulyeleri ilave edin. Sadece 2-3 dakika… Tarifi »

Karışık turşu

Karışık turşu malzemeleri 1 kg lahana 5 adet yeşil domates 2 adet salatalık 4-5 adet havuç 6 adet kırmızı biber 7-8 adet sivri biber 10 diş sarımsak 1 avuç nohut Kereviz yaprağı 1,5 su bardağı üzüm sirkesi alabildiği kadar su 1 çay bardağı kaya tuzu Karışık turşu nasıl kurulur Karışık turşu yapımı Turşu için kullanacağınız suyu kaynatın… Tarifi »

Pancar turşusu

Pancar turşusu malzemeler 2 kg kırmızı pancar 1 baş sarımsak 2 su bardağı sirke 2 yemek kaşığı kaya tuzu 2 su bardağı su Pancar turşusu nasıl yapılır Pancar turşusu tarifi Pancar köklerinin topraklarını temizledikten sonra, bol suyla iyice yıkayın. Turşuyu kuracağınız kavanozun alacağı kadar su içinde haşlayınız. Haşlanan pancarları daha sıcakken bir kevgirle sudan çıkarın…. Tarifi »

Biber turşusu

Biber turşusu malzemeler 1kg sivri biber 1 baş sarımsak Yarım lt üzüm sirkesi veya elma sirkesi 5-6 yemek kaşığı kaya tuzu 1 demet maydanoz Biber turşusu tarifi Biber turşusu nasıl yapılır Önce 1 litre suyu kaynatıp, içine 5-6 yemek kaşığı kaya tuzu ilave ederek suyun içinde eritin ve soğumaya bırakın. Sivri biberlerinizi mutlaka semt pazarlarından taze… Tarifi »

Lahana turşusu

Lahana turşusu malzemeleri 3 kg beyaz lahana ve ovmak için 2 yemek kaşığı tuz 2 adet havuç 1,5 su bardağı üzüm sirkesi 3-4 yemek kaşığı kaya tuzu 1 avuç nohut 1 yemek kaşığı şeker 5-6 iri diş sarımsak Lahana turşusu nasıl yapılır Lahana turşusu tarifi Lahanayı akşamdan istediğiniz büyüklükte doğrayın, üzerine iki kaşık tuzu atıp… Tarifi »

Patlıcan turşusu

Patlıcan turşusu malzemeleri 2 kg. orta boy patlıcan Patlıcanları bağlamak için haşlanmış maydanoz sapı veya pamuk ipi 5 litrelik kavanoz İç malzemesi: 1 kg. salçalık kırmızı biber Yarım kg. havuç 1 küçük beyaz lahana Maydanoz 2 baş sarımsak 5 yemek kaşığı salamura tuzu 1 litre sirke Patlıcan turşusu nasıl yapılır Patlıcan turşusu yapımı Patlıcanların saplarını ayıklayın…. Tarifi »

Kapari turşusu

Kapari nedir Yurdumuzda Akdeniz ikliminin hakim olduğu Akdeniz bölgesi ve Batı Anadolu illeri başta olmak üzere, Orta Anadolu’da Tokat ve civarında, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu illerinde doğal olarak yetişen Kapari, çalımsı yapıda dik ve yatık olarak büyüyen dikenli bir bitkidir. Güneşi seven bir bitki olan gebre otu, hassas bir bitki olmadığı için duvar diplerinde bile… Tarifi »