Biber salçası

Biber salçası

Ekleyen Nefis Yemekler |

Biber salçası malzemeleri

  • 10 kilo salçalık etli kırmızı biber (yaklaşık 1,5 kg salça için)
  • Yarım kilo acı biber (sevmiyorsanız koymayın)
  • 7-8 yemek kaşığı kaya tuzu

Biber salçası tarifi

Kaynatarak biber salçası yapımı

Kırmızı biberler Eylül ayında daha olgun ve güzel olur. Salçayı mümkünse bu zamanlarda yapmayı tercih edin. Biberlerin saplarını kesin, tohumlarını çıkarın ve iri parçalar halinde doğrayın. Büyük bir tencereye yada iki tencereye aktarın hiç su koymadan önce suyunu bırakması için kısık ateşte, sonrasında orta ateşte kapağı açık olarak pişirin. İsterseniz düdüklü tencerede 5 dakika pişirebilirsiniz. Pişen malzemeyi robotta iyice parçalayın yada el mikseri ile tencere püre haline getirin. İsterseniz kalan çekirdekleri ve kabukları ayırmak için bir süzgeçten geçirip çelik tencereye aktarın. Tencereyi kapağı açık olarak kısık ateşe koyun suyunun tamamını çekene kadar yavaş yavaş kaynatın. Kaynatırken içinde bir tahta kaşık bırakırsanız etrafa sıçramayacaktır. Dibini tutmasın diye arada sırada karıştırın. Sakın kendi haline ocakta bırakmayın, suyunu aldığımız için özlü bir kıvamı oluyor ve kaynarken sıçrıyor. Bu süre yaklaşık 3-4 saat sürüyor. Tencereye koyduğunuz malzeme hemen hemen yarısına inene kadar kaynatın. Ateşten almadan önce azar azar tuz ilave ederek tuzunu ayarlayın. Biraz tuzlu hazırlayın, daha dayanıklı olur. Suyunu çektiğinden emin olduktan sonra, tepsiye koyun üstünü tülbentle örtün rüzgar ve güneş alan bir yerde arada sırada karışırarak 2-3 gün bekletin. Daha koyu renkli ve kıvamlı istiyorsanız arasıra karıştırarak güneşte bekletme süresini uzatabilirsiniz. Daha sonra yıkanmış ve iyice kurutulmuş cam kavanozlara koyun, üzerine zeytinyağı gezdirin kapağını kapatın, Zeytinyağı hava ile temasını keserek küflenmesini önler. Kavanoz buzdolabında muhafaza edilmelidir. Afiyet olsun.

Biber salçası yapılışı

Biber salçası yapılışı

Güneşte biber salçası nasıl yapılır

Biberleri yıkayıp saplarından ayırın. Ortadan ikiye bölerek çekirdeklerini çıkarın. 3-4 parçaya böldüğünüz biberleri büyük boy mutfak robotunda veya kıyma makinesinde iyice püre kıvamına gelene kadar çekin. Kaya tuzunu ekleyin ve karıştırın. Tadına mutlaka bakın tuzsuz olursa çabuk bozulur. Çekilen biberleri isterseniz kalan çekirdekleri ve kabukları ayırmak için bir süzgeçten geçirip büyük geniş yuvarlak tepsilere dökün ve içine toz, böcek, sinek girmemesi için üzerini ince bir tülbentle örtün. Güneş ısısı ile kurutacağımızdan tepsiler çok dolu olmasın. İnce tabaka halinde bir kaç tepsiye dökün. Güneş görülebilecek bir yere koyun. Biberleri her gün 1-2 kez karıştırıp suyunun güneşte iyice kurumasını bekleyin. Salçanın 3-4 gün güneş altında beklemesi yeterlidir. Koyu renkli ve kıvamlı olmasını isterseniz, bekleme süresini uzatın. Güneşte suyu buharlaştıktan sonra yeterli kıvama gelen salçayı yıkanmış ve iyice kurutulmuş cam kavanozlara koyun, üzerine zeytinyağı gezdirin kapağını kapatın, Zeytinyağı hava ile temasını keserek küflenmesini önler. Kavanoz buzdolabında muhafaza edilmelidir. Afiyet olsun.

Salçalık biber

Salçalık biber

, , , , , , , , , ,

One thought on “Biber salçası

  1. Muhammed

    Biberleri ikiye bölüyorsun tohumlarını çıkartıyorsun sonra kıyma makinesinde çekiyorsun tepsilere döküyorsun güneşe koyuyursun birazda tuz serpiyorsun bir kaç günde salça katılaşıyor oluyor böyle daha lezzetli oluyor

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.