Sele zeytini

Sele zeytini

Ekleyen Nefis Yemekler |

Sele zeytini malzemesi

  • 5 kilo siyah zeytin (Etli, ince kabuklu ve küçük çekirdekli)
  • 750 gr iri tuz

Sele zeytini nasıl yapılır

Sele zeytini tarifi

Sele zeytininin yapılışı kolay olup zeytinlerin yeme olgunluğuna gelme süresi diğer usullere göre daha kısadır. Etli, ince kabuklu ve küçük çekirdekli zeytinler uygundur.
Ayıklanan zeytinler önce yıkanır ve suyun süzülmesi sağlanır. İyice suyu süzülen zeytinler temiz küfe, sele, sepet yada suyunun dışarı çıkabileceği bir çuval içine bir kat zeytin bir kat tuz şeklinde yerleştirilir.

Sele zeytini yapımı

Sele zeytini yapımı

Daha çok iri, bulgur büyüklüğünde tuz kullanılır. Kabın alt ve üst kısmına tuz konması gerekir. Daha sonra kabın ağzı temiz bir bez yada çuvalla iyice örtülerek hava akımı olmayan ve akan zeytin sularının kolayca atılabileceği bir yere konur. Tuzun tesiriyle zeytinler suyunu salar. Kaplardaki zeytinler bir kaç gün kendi haline bırakıldıktan sonra sallama, ters yatırma yada bir kaptan diğerine aktarma suretiyle karıştırılır. Bu işlem ikişer gün arayla tekrarlanır ve zeytinler 20–25 günde yeme olgunluğuna gelirler. Tatlanan zeytinler kısa zamanda kurudukları yada küflendikleri için çabuk tüketilmeleri gerekir. Bu usulde elde edilen zeytinler iki şekilde muhafaza edilebilir:
1. Zeytinler yıkanarak tuz parçalarından temizlenir ve serilerek kurutulur. Sonra bir kap içinde zeytinyağı ile karıştırılarak küflenmeye karşı korunmuş olur. Yağlanan zeytinler kavanozlarda bekletilebilir.
2. Yıkanan zeytinler % 10–12 oranındaki tuzlu suya (salamuraya) konmak suretiyle bekletilebilir.
İçinde herhangi bir katkı maddesi olmayan, doğal sağlıklı ve oldukça lezzetti bir kahvaltılık sele zeytini üretmiş olduk. Afiyet olsun.

Sele zeytini tarifi resimli

Sele zeytini tarifi resimli

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.