Kolay ekmek

Kolay ekmek

Ekleyen Nefis Yemekler |

Kolay ekmek malzemeleri

  • 2 Su bardağı ılık su
  • 1,5 Tatlı kaşığı tuz
  • 1 Yemek kaşığı sıvıyağ
  • 4 Su bardağı un
  • 1 Tatlı kaşığı kuru maya

Kolay ekmek nasıl yapılır

Kolay ekmek tarifi

4 su bardağı unu derin bir kabın içine koyalım, bir tatlı kaşığı tuzu unla harmanlayalım.
Daha sonra unun ortasını çukur yaparak içine 1 tatlı kaşığı kuru maya, bir tatlı kaşığı şeker ve üzerine yarım bardak ılık su koyarak küçük halkalarla karıştıralım, 10 dakika bekletelim.
Bekletme süresi dolduktan sonra 2 bardak ılık su ilave ederek tamamını karıştıralım ve iyice yoğuralım.
Hamurun kulak memesinden yumuşak olmasına dikkat edelim, gerekirse bir miktar daha ılık su ilave edelim.
Malzemelerin tamamen karıştığından emin olduktan sonra kabımızın üzerini kapağıyla veya temiz bir örtü ile örtelim ve hamur kabını kalorifer peteğinin yanı, yada sobanın arkası gibi sıcak bir ortamda mayalamaya bırakalım. Mayalanma süresi ortamın sıcaklığına bağlı olarak 1 yada 2 saat civarında olabilir.
Hamurumuzun mayalandığını kabarmasına bakarak anlayabilirsiniz.  Kabarma miktarı hamurun aşağı yukarı 1 katı büyüklüğünde olduğunda, 25 cm çapında bir tepsiye alalım.
Tepsiniz teflon değilse tepsinizi yağlamanız gerekmektedir. Hamuru eşit bir şekilde tepsiye yaydıktan sonra, üzerini artı şeklinde çizelim ve gene ortam sıcaklığına bağlı olarak 1 saat civarında bekletelim.
Bu sürenin sonunda hamurun tekrar kabardığını göreceksiniz. Tercihe göre üzerini sıvı yağ ile yağlayabilirsiniz. Yeterli kabarma sağlandıktan sonra 200 derecede ısıtılmış fırında 45 dakika civarında pişirelim, piştiğini anlamak için üstünden bir kürdan veya bıçak saplayın, temiz çıkıyorsa pişmiştir. Afiyet olsun.

Kolay ekmek yapımı

Kolay ekmek yapımı

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.