Ev yapımı peynir

Peynir

Ekleyen Nefis Yemekler |

Peynir malzemeleri

  • 5 litre süt (mutlaka çiğ olmalı)
  • 1 buçuk çay kaşığı mikrobiyel peynir mayası
  • Salamura için rafine edilmemiş kaya tuzu

Peynir tarifi

Peynir nasıl yapılır

Öncelikle eczanelerde ve marketlerde bulabileceğiniz mikrobiyel peynir mayasını alıyoruz. 5 litre taze çiğ sütü 36-38 derece olana kadar ısıtıyoruz. Sütü asla kaynatmıyoruz sadece ısıtıyoruz yoksa peynirin mayalanmasını sağlayacak olan bakteriler ölür. 1,5 çay kaşığı mayayı bir bardağın içinde 3 kaşık kadar sütle karıştırıp beklemeden süte dökün ve hızla karıştırın. Mayanın sütün heryerine karıştığından emin olun. Peynirin üzerini yoğurt mayalar gibi sıkıca kapatın. En çok 2,5-3 saatte mayalanması gerekir. Peynirin üzerini açıp baktığınızda çok iyi tutmuş yoğurt kıvamında olması gerekir. Mayalanmanın tamamlandığını anlamak için bir parmağınızı batırıp kontrol edebilirsiniz. Eğer mayalanmış süt sertleşip parmağınıza yapışmıyorsa işlem tamam demektir. Bu durumdaki mayalanmış süte “teleme” deniyor. Peynirinizin suyunu bırakması için, uzun bir bıçak yada spatula yardımıyla tencerenin içinde 1-2 cm aralıklarla enine ve boyuna dilimleyin. Tekrar üzerini örtüp yarım saat daha bekleyin. Bir süzgecin içine sıkı bir bez torba gerin. Kalın bir tülbent yada tülde olabilir. Süzgeci daha geniş bir kabın içine oturtun. Bir Kevgir yardımıyla peyniri bu torbanın içine alın. Ağzını sıkıca bağlayıp yüksek bir yerden sarkıtın yada bir leğenin içine delikli bir süzgeç koyun. Peyniri o süzgecin içine yerleştirin ve üzerine içi su dolu bir tencereyi ağırlık olarak koyun. Altına bir kap koyun ki peynirin suyu boşa gitmesin. Peyniriniz 2 saat bu şekilde dursun. Daha sonra suyunun iyice süzülmesini sağlamak için, torbanın ağzını kıvırarak toparlayıp süzgecin içine ters çevirin ve üzerine bir ağırlık koyun. 1 saatte böyle beklesin. Suyunu süzdürdüğünüz peyniri bir tencerede kaynamakta olan tuzlu suyun içine torbasıyla beraber daldırıp kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra 2 dakika kadar kaynatmaya devam edin ve sudan çıkarın. Yine üzerine bir ağırlık koyarak bir saatte böyle bekletin. Bu şekilde daha sıkı bir peynir elde edilir. Peyniri torbasından çıkarın dilimleyip hiç bekletmeden salamura tuzu ile tuzlayın. Bunu yapmak için bir kabın içine tuzu koyup her dilimi tuza iyice buluyoruz. Tuzladığınız peynir dilimlerini bir kavanoza yerleştirip 1 gün bu şekilde bekletin. Bu sürede peynir suyunu salacak ve tuzunu  iyice içine çekmiş olacaktır. Bir gün sonra bir kabın içerisine kafi miktarda kaynamış ve soğumuş suyu koyun. Yine yeterli miktarda tuz koyup iyice karıştırın ve peynirlerin üzerini kapatana kadar doldurun. Tuzun yeterli olup olmadıgını anlamak için ayarladığınız suyun içine yıkanmış çiğ ve taze yumurtayı koyun. Yumurta yukarı kalkıyorsa tuzu kafidir. Normal şartlarda tam salamura olması için üç ay beklemek gerekir. Bir hafta sonra peynirinizi afiyetle yiyebilirsiniz. Antep peyniri kaynatılmış bir peynir olduğundan yemek için diğer peynirler gibi 3 ay beklemesine gerek yok. Afiyet olsun.

Peynir yapımı

Peynir yapımı

Mayasız peynir malzemeler

  • 2 litre tam yağlı süt
  • 1,5 su bardağı süzme veya normal yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Mayasız peynir tarifi

Süt, kaynama sıcaklığına ulaşıncaya kadar ocakta ısıtılır. Kaynama olayının ilk başlangıcında iken, yoğurt içine ilave edilir. Yoğurt sütün içinde eriyinceye, süt ile homojenize oluncaya kadar karıştırılır. Bu esnada ısıtılmaya devam edilecektir. Mayasız peynir Bu işlem yaklaşık 5-7 dakika sürmektedir. Sütün yavaş yavaş pıhtılaşmaya başladığı görülecektir. Pıhtılaşma olayının başladığı esnada, tuz ilave edilir. Isıtmaya ve karıştırmaya devam ederken, pıhtılaşma yavaş yavaş topaklaşmaya başlayacaktır. Bu süreç de yaklaşık 5 dakika sürmektedir. Bu sürecin sonunda, sütün tamamının peynire dönüştüğü, peynir topakları ile suyun ayrıştığı görülür. Bu ayrışma, su ve peynir fazlarının tamamen ayrışmasına kadar devam edecektir. Su hafif yeşilimsi bir renk alacaktır. Mayasız peynir Bu gözlemi tamamlayıp tencere ocaktan indirilir. Suyu süzülüp peynir topakları torbaya yada tülbente doldurulur. Torbanın ağzı sıkıca bağlanıp üzerine de temiz bir ağırlık konularak bekletilir. En az 12 saat, en iyisi de 24 saat baskı altında kalan peynir bu süre sonunda torbadan çıkarılıp buz dolabında 4-5 saat bekletilip isteğe göre dilimler halinde kesilerek servis edilir. Buz dolabında 5-6 gün muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Peynir yapılışı

Peynir yapılışı

Lor peyniri

Sirkeli peynir malzemesi

  • 2 litre tam yağlı süt
  • 1 çay bardağı beyaz sirke

Lor peyniri tarifi

Sütü kaynama sıcaklığına ulaşıncaya kadar ısıtın, sirkeyi sıcak süte ekleyip karıştırın. Zaten süt hemen kesilerek suyundan ayrılıyor. Lor peyniri Yeşilimsi bir su altta kalırken peynir kesintileri üste çıkıyor. 10-15 dakika bir kenarda beklerken, temiz bir tülbent yada pamuklu bezi süzgecin içine serin ve süzgeci geniş bir kabın içine oturtun. Peynir kesintilerini kevgirle tamamen toplayıp süzgece aktarın. 10-15 dakika sonra süzgeçten alıp bezin uçlarını bağlayın ve bir çengele geçirip uygun bir yere asın. Tabi altına bir kap koymayı ve o suyu muhafaza etmeyi unutmayın. Lor peyniri Çok değerli bir su o, biriktirip yaptığınız ekmeklere ekleyin, saf su yerine.  Veya bebek bisküvisinin içerisine ekleyin. Buz dolabında 4-5 saat beklettikten sonra peyniri çıkarıp. Börek yapımında, salatalarda, İsterseniz çörekotu serperek servis yapın. Lor peyniri çabuk bozulduğu için dondurucuda muhafaza edin. Afiyet olsun.

, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.