Ahududu şurubu

Ahududu şurubu

Ekleyen Nefis Yemekler |

Ahududu (Frambuaz) nedir

Ahududu yada Frambuaz, gülgiller familyasından, yaz ve sonbahar mevsiminde kırmızı renkli ve tatlı meyveler veren bir bitki türüdür. Ağaç çileği yada sultan böğürtleni olarak da bilinir. Böğürtlen gibi çalı kümeleri halinde dikenli bir bitkidir. Kendiliğinden yetişir. Meyvesi duta benzer. Sarımtırak kırmızı portakal renginde, sulu ve güzel kokuludur. Yaz başında çiçek açar, Temmuz-Ağustos aylarında meyvesi olgunlaşır ve toplanır. Meyvesi taze yenebileceği gibi toplanıp, kurutularakta kullanılır. Reçel, şurup ve likör yapılır. Meyve olarak da yenir.

Ahududu frambuaz

Ahududu frambuaz

Ahududu şurubu malzemeleri

  • 1 kg ahududu (Frambuaz)
  • 1.5 kg şeker
  • 30 gr limon tuzu

Ahududu şurubu nasıl yapılır

Ahududu şurubu tarifi

Ahududunun sap ve çürüklerini ayıklayıp, temizleyin. Sonra bir tencereye koyarak bol suda, meyveleri zedelemeden yıkayın. Bir süzgeçle suyunu süzün. Ahududu ve toz şekeri ovalaya ovalaya hamur yoğurur gibi yoğurun ve şekerin tamamen erimesi için 11-12 saat kadar bir kenarda bekletin. Şeker tamamen eridiğinde ahududuyu, ince delikli bir süzgeçten geçirin ve sıkarak süzün.

Ahududu şurubu yapımı

Ahududu şurubu yapımı

Süzgeçte kalan posaya yarım su bardağı su koyun, tekrar yoğurup sıkın ve süzün. Elde ettiğiz şuruba 30 gr limon tuzu katıp eritin. Süzgeçten geçirin ve sulandırıp kullanmak üzere, ağızları kapalı kuru şişelere doldurup serin bir yerde muhafaza edin. Arzu edildikçe bir su bardağına iki parmak şurup koyun, üzerini suyla tamamlayıp karıştırdıktan sonra servis yapın. Afiyet olsun.

Ahududu şurubu yapılışı

Ahududu şurubu yapılışı

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.