İncir reçeli

İncir reçeli

Ekleyen Nefis Yemekler |

İncir reçeli malzemeleri

 • 1 kg taze incir
 • 1 kg toz şeker (olgun incir kullanırsanız yarım kg. yeter)
 • 1 lt su
 • Yarım limon suyu

İncir reçeli nasıl yapılır

İncir reçeli tarifi
İncirleri yıkayıp sapların uç kısmından hafifçe kesin. (çok derin kesmeyin, pişerken dağılır) Üzerine su ekleyip bir taşım kaynatın süzgüye alın soğusun. Kaynatma işlemini 2 kez daha aynı şekilde tekrarlayın (toplam 3 kez kaynatılıp suyu dökülecek acısının çıkması için). Son haşlamadan sonra elinizle hafifçe sıkarak incirlerin emdiği suyun çıkmasını sağlayın (acı olmaması için). Sıkma işlemi sırasında incirler buruş buruş görünecek merak etmeyin tekrar suya girdiğinde bu görüntü düzelir. 1 kg şeker ve 1 lt suyu ocağa koyun kaynamaya başladığında içine sularını sıktığınız incirleri ekleyin. Yaklaşık 15 dakika reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Kıvamını anlamak için; Şurubundan bir çay kaşığı alarak biraz soğutup tırnağınızın üzerine bir damla damlatın dağılmıyorsa kıvamı reçel kıvamında ise limonunu katıp yaklaşık 4-5 dakika iki taşım daha kaynatıp ocaktan alın, henüz sıcakken metal kapaklı temiz ve kuru cam kavanozlara döküp hemen ağzını kapatın. (Her kavanozda su ve tane miktarının eşit olması için kavanoza önce taneleri sonra şurubunu ekleyebilirsiniz) ve kavanozu ters çevirin. Bir gece ters durumda yerinden kıpırdatmadan bekletin, ondan sonra saklamak istediğiniz yere kaldırın. Afiyet olsun.

İncir reçeli yapımı

İncir reçeli yapımı

Olgun incir  kullanılacaksa İncir reçeli tarifi şöyle;

1 kg inciri ve yarım kg şekeri bir tencereye koyun. Üzerini örtecek kadar su ilave ederek. Reçel kıvama gelene kadar kaynatın. Kıvamını anlamak için; Şurubundan bir çay kaşığı alarak biraz soğutup tırnağınızın üzerine bir damla damlatın dağılmıyorsa kıvamı reçel kıvamında ise limonunu katıp yaklaşık 4-5 dakika iki taşım daha kaynatıp ocaktan alın. Reçel henüz sıcakken metal kapaklı temiz ve kuru cam kavanozlara döküp hemen ağzını kapatın. (Her kavanozda su ve tane miktarının eşit olması için kavanoza önce taneleri sonra şurubunu ekleyebilirsiniz) ve kavanozu ters çevirin. Bir gece ters durumda yerinden kıpırdatmadan bekletin, ondan sonra saklamak istediğiniz yere kaldırın. Afiyet olsun.

İncir reçeli yapılışı

İncir reçeli yapılışı

Reçel yapmanın püf noktaları :

 • Reçel yapmak için, meyvenin mümkün olduğu kadar taze ve olgunları seçilmeli, üzerlerinde çürükler olmamalıdır.
 • Reçel kaynatırken karıştırmak gerekirse, bu iş tahta kaşıkla yapılmalıdır.
 • Reçelin üstünde, kaynarken meydana gelen köpükler, kaynama bittiği zaman sıcak suya batırılmış madeni bir süzgeç kepçe ile alınır.
 • Reçelin çok köpürmesi istenmezse, reçel kaynarken içine çok ufak bir parça tereyağı atılırsa bu önlenmiş olur.
 • Reçel kıvama geldikten sonra, çabuk bozulmaması için, sıcak ve iyice kurulanmış kavanozlara, ağzına kadar doldurmalı, üstü hava geçirmeyen naylon veya yağlı kağıtla örtülmelidir.
 • Reçel kaynatırken şeker miktarı ne çok fazla, ne de az olmalıdır. Her iki durumda da, reçel ya sulanarak bozulur veya kaynatıldıktan bir müddet sonra şekerlenir.
 • İçi dolu reçel kavanozları, ışık görmeyen çok sıcak olmayan havadar yerlerde muhafaza edilmelidir.
 • Reçel kaynatırken, şurubun kıvama gelip gelmediği, küçük bir tabak içindeki soğuk suya, şuruptan birkaç damla damlatmakla anlaşılabilir. Şurup damlaları suyun içinde yayılmayıp top top durursa, yada tırnak üzerine damlatılan reçel damlası dağılmıyorsa kıvama gelmiştir.
 • Reçelin kıvamı reçel için kullanılan malzemelerin yumuşaklığı, şeker oranı ve limon suyu ile orantılıdır. Küflenmesi ve şekerlenmesi ise kullandığınız cam kavanozun hava geçirip reçeli bozmasıyla ve limon suyunun kullanılmamasıyla alakalıdır.

Reçel şekerlenirse :

 • Reçel kavanozunun kapağını açar açmaz içine biraz kaynar su koyup sallarsak şekerlenmenin kaybolduğunu görürsünüz.
 • Şekerlenen reçel kavanozunun ağzını sıkıca kapatarak derin bir tencerenin ortasına yerleştirin. Kapağını geçmeyecek kadar sıcak su ilave edin. Orta ateşte reçelin şekeri tamamen eriyinceye kadar kaynatın. Suyun içinden çıkartıp oda sıcaklığına gelince tekrar kuru ve serin bir yerde saklamaya devam edebilirsiniz.
 • Yada biraz limon ve su koyarak yeniden kaynatınız. Normal duruma döner ancak rengi biraz koyulaşır.
 • Şekerlenme fazla ise reçeli bakır tencereye koyarak bir kilo reçele bir çay bardağı su bir yemek kaşığı alkol katıp bir iki taşım kaynatın.
, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.