Sufle

Sufle

Ekleyen Nefis Yemekler |

Sufle nedir, Sufle çeşitleri

Sufle Fransız mutfağına özgü süt, tereyağı, un ve yumurtanın çırpılmasıyla hazırlanan ve derin bir kap içinde sıcak fırında pişirilen, yumuşak ve kabarık tatlı yada tuzlu yiyecek. Sufleler içine konan malzemenin özelliğine göre isimlendirilir. Genel olarak tatlı ve tuzlu olmak üzere iki gruba ayrılır. Tuzlu suflelerin temeli yumurta ve beşamel sosa dayanır. Birçok çeşidi vardır: Et sufle, Jambon sufle, piliç sufle, peynirli sufle, çeşitli sebze sufleleri (Kabak sufle, Domates sufle, Ispanak sufle, Fasulye sufle, Patates sufle, Pirinç suflesi vb. Temel malzemelerinin yanı sıra sebze ve deniz ürünleri de katılarak yapılan tuzlu sufleler ise başlangıç yada ana yemek olarak sunulur. Genellikle süt, şeker ve yumurta temeli üstüne kurulmuş olan tatlı suflelerde çeşitli elma, ayva, erik, şeftali, çilek, böğürtlen v.b gibi taze meyveler kullanılarak meyve sufleleri, Çikolata kullanarak Çikolatalı sufle, bisküvili sufle, bademli sufle, Portakallı sufle vb. yapılır. Tatlı sufleler yemekten sonra, tatlı olarak yenir.

Peynirli sufle

Peynirli sufle

Sufle nasıl yapılır

Suflenin püf noktaları

İlk bakışta yapılışı çok kolay gibi görünür, ama hazırlanması ve yapılışı dikkat ister. Bazen içi pişmeden üstü kızarır veya iyi kabarmaz, kimi zaman gereğinden fazla yumuşak olur, daha servis yapmaya zaman kalmadan kabarıklığı söner. İyi bir sufle yapmak için kullanılacak malzemeden içinde pişeceği kaba kadar pek çok ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Sufleler orta hararetli fırında, güveç yada “pyrex” kaplarda 1’er kişilik pişirilir. Suflenin pişip pişmediği içine kürdan yada bıçak batırılarak anlaşılır bıçağa hamur bulaşmıyorsa pişmiş demektir.
Sufle yaparken en çok dikkat edilmesi gereken malzeme yumurtadır. Yumurtanın sarısı ve beyazı karışıma ayrı ayrı katılır ve her ikisinin de çok iyi çırpılması gerekir. Önce sarılar köpük haline gelinceye kadar çırpılır ve içine gerekli malzeme katılır. En sonunda yumurta akları kar köpüğü durumuna gelinceye kadar çırpılır, dikkatli bir şekilde yavaş yavaş karıştırarak kremaya katılır. Sufleye yumuşaklığını yumurta akı verir. Onun için iyi çırpılmalıdır. Yumurtaların sayısı tarifdeki malzemeye ve bunların miktarına göre değişir. Ama genellikle bir kişi için 1 yumurta kullanılır. Tuzlu suflelerin yapımında dikkat edilecek en önemli nokta ise beşamel sosun çok iyi pişirilmesidir. Sos, gereğinden sulu ve yumuşak olmamalıdır. Bunun için hafif ateşte uzun süre pişirilmelidir. Yumurtaların sarıları beşamel sos soğuduktan sonra katılır. Önce 1 yumurtanın sarısı katılır, iyice yedirilir, sonra bir diğeri ilave edilir. Yumurtalar iyice yedirildikten sonra sos, hangi karışımda kullanılacaksa (pişmiş et, pilav, kıyılmış jambon, haşlanmış süzgeçten geçirilmiş ve tereyağlanmış sebze gibi) onun içine dökülür. Peynir sufleleri için en elverişlileri kaşar peyniri, eritme peynirler, gravyer peyniridir. Peynirler rendelenir veya küçük küçük doğranır. Sonra içine karabiber ve gerekirse tuz katılır. Et, yumurta, jambon veya sebze suflelerinde bol miktarda rendelenmiş parmesan veya kaşar peyniri kulanılmasının büyük yaran vardır. Bu suflelere en son olarak kar köpüğü haline gelinceye kadar çırpılmış yumurta akları kaşık kaşık katılmalıdır. Sonra yağlanmış ve unlanmış kalıba dökülür. Köpürtülmüş yumurta akları sufleye karıştırılırken çatal kullanılmalıdır. Sufleyi düzensiz bir biçimde karıştırmamak, çatalla hep aynı yöne doğru hafifçe karıştırmak gerekir. Nefis bir sufle yapmak istiyorsanız bu işlemin dikkatli yapılması, yani köpürtülmüş yumurta aklarının söndürülmeden karıştırılması gerekir. Şimdiden afiyet olsun.

Sufle yapımı

Sufle yapımı

Sufle nasıl yapılır

Sufle nasıl yapılır

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.